Türkiye' nin her yerinden 7/24 ulaşın.Kazazedeler Haklarınızı Biliyor Musunuz?

Trafik kazasında yaralanan her iki kişiden biri hakkını aramıyor. Ölen kişilerin yakınları da çoğu zaman kanuni hakkını bilmiyor. Oysa trafik kazası geçirenler veya ölenlerin yakınları tazminat alabiliyor. Alacaklar ise ‘güvence hesabı’yla güvence altında bunu biliyor muydunuz?

Her yıl trafik kazalarında binlerce kişi hayatını kaybediyor, on binlercesi ise yaralanıyor. Resmi istatistiklere göre; sadece 2013’te 1.2 milyon trafik kazasında yaklaşık 4 bin kişi öldü, 275 bin kişi yaralandı.

Elbette kimse kaza yapmak istemez. Ancak bu acı gerçek karşısında yaralananların kendisi veya ölüm halinde mirasçıların ‘Başa gelen çekilir’ demek yerine hakkını araması gerekiyor.

Bunun için maddi ve manevi tazminat davası açılabiliyor. Zararları kazada kusuru olan karşı taraftan talep etmek akla ilk gelen çözüm gibi.

Fakat karşı tarafın zararı karşılayacak ekonomik gücü olmayabilir. Karayolları Trafik Kanunu’nda ‘’Zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya karşı talepte bulunabileceği gibi dava da açabilir’’ hükmü yer alıyor.

Eğer mağdur vefat etmişse yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki kişiler dava açma hakkına sahip.

Dava açmak için belirlenen süre mağdurun uğradığı zararı ve failini öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl. Eğer tazminat davası açacak kişi, zararı veya faili öğrenemediyse kazanın meydana geldiği tarihten 10 yıl geçtikten sonra dava açma hakkı zaman aşımına uğruyor.

Zorunlu Trafik Sigortası, üçüncü kişilere verdiği zararları karşılamak üzere oluşturulmuş bir sigorta türü olduğundan kazaya sebebiyet veren şoför hariç yolcular da sigorta şirketlerine dava açabiliyor.

Eğer şoför veya yolcular öldülerse mirasçıları bu davayı açabiliyor. Yargıtay kararına göre; trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödenebiliyor.

Trafik kazası ölümle sonuçlandıysa, mirasçıları ölenin ‘desteğinden yoksun’ kaldıklarından destekten yoksun kalma tazminatı ile cenaze ve defin masraflarını talep edebileceği gibi, duydukları acı ve üzüntü nedeniyle manevi tazminat da talep edebilir.

Yaralanmalı kazada ise kişi işve güç kaybı nedeniyle uğradığı maddi zararı, tedavi görmüşse tedavi masraflarını isteyebilir. Aynı şekilde manevi tazminat talebinde de bulunabilir. Kazada yaralanan, maddi hasara uğrayanlar iki yıl içinde bizzat yazılı olarak veya taahhütlü mektupla sigorta şirketlerine ya da ‘güvence hesabı’na başvurabiliyor.

Türkiye’deki trafikteki her üç araçtan birinin sigortası bulunmuyor. Kazaya sebep olanın trafik sigortası olmasa da zararın karşılanması mümkün.

Yasak olmasına rağmen trafikte seyreden bu araçların verdiği zararlardan dolayı üçüncü kişilerin zarar görmesi durumunda mağdur olmasını engellemek için ‘güvence hesabı’ kuruldu. Böylece sigortası olmasa dahi güvence hesabından kayıpların tazmini talep edilebiliyor.

AYRINTILI BİLGİ AL
Hasar Tespiti ve Değer Kaybı